על ההצגה

מערכי שיעור

כתבות ומאמרים

חינוך לבריאות - מערכי שיעור

חינוך לבריאות - כתבות ומאמרים

"גן של בריאות"

כתיבה ובימוי: יעל פדר

הצגה בנושא בריאות

ההצגה מיועדת לילדי הגן

על ההצגה:

הצגה לילדים בנושא שמירה על אורח חיים בריא, תזונה נכונה ופעילות גופנית.

נסיכה וחייזר מכוכב אחר מבקרים בגן של יעל וחבריה "גן של בריאות" ולומדים על חשיבות התזונה הנכונה והפעילות הגופנית לגדילה ולהתפתחות הגוף. הם לומדים מדוע חשוב לאכול ירקות ופירות בשלל צבעים, על חשיבות ארוחת הבוקר ומדוע הגוף שלנו זקוק למים.

הצגה חוויתית בשיתוף פעיל של הילדים עם שלל בובות מיוחדות ושירים.

ההצגה נכתבה בשיתוף אורנה רגס בעלת תואר מוסמך בבריאות הציבור ורפואה קהילתית ומורה לחינוך גופני.

מס' צופים מקסימלי – עד 70 משתתפים

משך ההצגה כ-45 דקות 

 

 

ההצגה "גן של בריאות" נכתבה על ידי יעל פדר ושרונה אריאל (תיאטרון "החברים של יעל") בשיתוף אורנה רגס- בעלת תואר מוסמך בבריאות הציבור ורפואה קהילתית ומורה לחינוך גופני.

מטרתה העיקרית של ההצגה היא להעלות את רמת המודעות של הילדים לאורח חיים בריא תוך דגש על חשיבות הפעילות הגופנית והתזונה הנכונה. בהצגה מועלים תכנים ומסרים רבים ויש חשיבות רבה בעבודה של הצוות החינוכי בגן במהלך השנה, זאת על מנת לחדד, לעבד ולהעמיק מסרים חשובים אלו.

המסרים העיקריים המודגשים בהצגה:

 • חשוב לאכול ארוחות מסודרות.
 • לא לשכוח את ארוחת הבוקר הנחשבת כארוחה חשובה ומקור אנרגיה להמשך היום.
 • מומלץ להימנע מצריכה מרובה של ממתקים (ממתק אחד ביום).
 • יש להרבות באכילת פירות וירקות.
 • כדאי לאכול פירות וירקות בשלל צבעים.
 • יש להרבות בשתיית מים ולהעדיף מים על כל השתייה ממותקת אחרת.
 • חשוב לבצע פעילות גופנית, להגביל זמן צפייה בטלוויזיה/ישיבה מול מחשב.
 • מומלץ להירשם לחוגי ספורט.
 • האחריות לניהול אורח חיים בריא היא של הילד.

לאחר ההצגה חשוב להמשיך ולחדד בפני הילדים את החשיבות שבניהול אורח חיים בריא תוך הדגשת המסרים שהועלו בהצגה.

מיד לאחר ההצגה מומלץ לשאול שאלות הקשורות להצגה: האם נהניתם?, מה הכי אהבתם?, מה אתם הכי זוכרים?, מה למדתם?, מה חידשה לכם ההצגה? וכדומה.

במהלך השנה חשוב לבצע פעילויות המדגישות מסרים הקשורים לאורח חיים בריא. ניתן לשלב את המסרים בפעילות השוטפת של הגן. ניתן להשתמש לפעילויות השונות באריזות של מוצרי חלב, אריזות של דגני בוקר, תמונות של פירות וירקות, בקבוקי מים, תמונות של פעילויות שונות כגון משחקי כדור, ריקוד, רכיבה על אופניים וכדומה. להלן פעילויות לדוגמא:

 • שומרים על נופר הנסיכה – הילדים יוצרים ביחד דמות גדולה של נסיכה, נופר הנסיכה, ומבטיחים לדאוג לה במשך כל השנה. כל יום בבוקר מרכיבים לה את התפריט היומי: 3 ארוחות ביום, שתייה, פעילות גופנית יומית וכדומה. מומלץ לתלות את נופר הנסיכה במקום מרכזי בגן ולהפוך את הטיפול בה לחלק מהריכוז בוקר הימי.
 • פירמידה של בריאות – בניית פירמידת המזון על-ידי הילדים. תחילה יש ללמד את הילדים מהי פירמידת המזון ולאחר מכן להעמיד לרשותם תמונות וחומרי יצירה אותם ישבצו הילדים במקום המתאים בפירמידה. אפשרי כעבודת יצירה משותפת לכל הילדים (הכנת פירמידה גדולה שאותה כדאי להדביק בפינת בריאות) או כעבודה אישית לכל ילד.
 • החרוזים של משה הכי בריא – לחשוב יחד עם הילדים על מילים בחרוזים. אפשר להתחיל עם החרוזים שהיו בהצגה: אל תהיה עצוב בוא קח כרוב, קחי חסה תצאי מהבאסה, אל תשתולל קח פלפל, תהיי חיובית תאכלי כרובית, כמו שאמר אליעזר הכי טוב לאכול גזר, את נראית חכמה קחי תפוח אדמה. כדאי תוך כדי פעילות שוב להדגיש בפני הילדים שחשוב לאכול פירות וירקות בשלל צבעים.
 • הפירות והירקות של משה הכי בריא – מבקשים מהילדים להביא פרי וירק לגן. יוצרים ערמה של פירות וירקות ובעזרת חידון הילדים מגלים מהו הפרי/הירק. לדוגמא: אני עגול, לפעמים אדום ולפעמים ירוק, לפעמים מתוק ולפעמים חמצמץ, שמי מתחיל באות ת ואני מתחרז עם…. נפוח. מי אני? (תפוח). . כסיכום ניתן להכין יחד עם הילדים סלט פירות/ירקות.
 • בוקר של בריאות – הכנת ארוחת בוקר יחד עם הילדים והדגשת חשיבות הארוחה. ניתן להכין יחד עם הילדים סלט בריאות צבעוני ומגוון.
 • עושים קניות לאויו – להזכיר לילדים את אויו ואת אהבתו לממתקים ולהדגיש בפני הילדים כי מומלץ להימנע מצריכה מרובה של ממתקים (ממתק אחד ביום). לאחר מכן יוצרים מעין שוק של מוצרים ומאפשרים לילדים לקנות את המצרכים עבור אויו. כפעילות מקדימה אפשר לבקש מהילדים שיכינו רשימת קניות על-ידי סמלים/תמונות של מצרכים שכדאי לקנות. בגמר הפעילות חשוב לדבר עם הילדים על המוצרים השונים שרכשו.
 • חגיגה של בריאות – עורכים יחד עם הילדים שולחן לכבוד ראש השנה/פסח או כל חג אחר. יחד עם הילדים מחברים את "עשרת כללי הבריאות שלנו". שוב מדגישים בפני הילדים מסרים חשובים כגון: מקדישים זמן לארוחה ולא אוכלים תוך כדי פעילות אחרת (מחשב/טלוויזיה), חשוב לאכול שלוש ארוחות ביום וכדומה. ניתן גם לשלב כללי התנהגות מסביב לשולחן וכללי בטיחות בהכנת האוכל.
 • ארוחת הבוקר שלי – עבודת יצירה בה הילדים מרכיבים לעצמם ארוחת בוקר. כדאי להעמיד לרשות הילדים תמונות, גזרי עיתונים, אריזות של אוכל וכדומה שישמשו כחומרי עבודה. כבסיס ליצירה ניתן להשתמש בקל-קר.

הכי טבעי שיש – הכנת מיצים טבעיים מפירות הדר על-ידי הילדים. אפשר לבקש מהילדים להביא לגן מסחטה ולאפשר לילדים להכין את המיץ בעצמם. מומלץ תוך כדי פעילות להסביר לילדים שהכי בריא לשתות מים. אם רוצים לשתות מיץ כדאי לבחור במיץ טבעי ולא במשקאות ממותקים אחרים.

 • לרוויה – פעילות יצירה בה כל ילד מביא לגן בקבוק אישי של מים מינרלים והילדים מקשטים את הבקבוק שישמש אותם במהלך השנה. מומלץ להדגיש תוך כדי פעילות את חשיבות הנוזלים לגופנו. דגש על מה מומלץ לשתות, איזו כמות, מה קורה לגוף כאשר לא שותים מספיק וכדומה.
 • ארוחה מחייכת עם חזי החייזר – הכנת ארוחה מחייכת בצלחת או הכנת כריך מחייך. ניתן לחתוך גבינות, ירקות ופירות בצורות שונות ולאפשר לילדים ליצור דמות מחייכת.
 • הבחירה שלי – על הילדים לבחור בין אפשרויות שונות: מים/מיץ, פרי/ממתק פעילות גופנית/צפייה בטלוויזיה וכדומה.
 • הפעילות היומית שלי – לימוד ריקוד תנועתי על רקע השיר של ההצגה וביצוע פעילות בוקר יומית.

מכתב להורים. מומלץ לשתף את ההורים בתהליך המתרחש בגן

 

 

אפרת אברהם 052-2745084
יעל פדר 052-3634912
yaelfriends1@gmail.com