ספר: "יש לי סוד"

יד שמאל אדומה יעל פדר.png
יד ימין אדומה יעל פדר.png

"לְכֻלָּנוּ יֵשׁ סוֹדוֹת," מַסְבִּירָה וֶרֶד, הַגַּנֶּנֶת של גַּיְא וְתָמָר, "סוֹדוֹת שֶׁאֲנַחְנוּ לֹא מְגַלִּים. מֻתָּר שֶׁיִּהְיוּ לָנוּ סוֹדוֹת. אֲבָל הַאִם יֵשׁ סוֹדוֹת שֶׁאָסוּר לִשְׁמֹר בַּלֵּב וְחַיָּבִים לְסַפֵּר?"

בַּבַּיִת, גַּיְא וְתָמָר מְגַלִּים שֶׁיֵּשׁ סוֹדוֹת שֶׁאִם שׁוֹמְרִים עֲלֵיהֶם זֶה עָלוּל לְהַכְאִיב וְלוֹמְדִים לְמִי פּוֹנִים כְּדֵי לְקַבֵּל עֶזְרָה. אֵיךְ מַבְדִּילִים בֵּין סוֹד טוֹב, שֶׁמֻּתָּר לִשְׁמֹר, לְבֵין סוֹד רַע, שֶׁחַיָּבִים לְסַפֵּר? וּמָה עוֹשִׂים אִם הִבְטַחְנוּ לֹא לְסַפֵּר?

יָעֵל פֵדֶר הִיא עוֹבֶדֶת סוֹצְיָאלִית הַמְּפַתַּחַת וּמַעֲבִירָה תָּכְנִיּוֹת חִנּוּכִיּוֹת לְהוֹרִים וְלִילָדִים. בַּעֲלַת הַתֵּאַטְרוֹן וְהָאֲתָר "הַחֲבֵרִים שֶׁל יָעֵל" וּמְחַבֶּרֶת הַסְּפָרִים הַמַּצְלִיחִים "הַגּוּף שֶׁלִּי הוּא רַק שֶׁלִּי" וְ"יְלָדִים בָּאִים בְּאַהֲבָה".

ספר - יש לי סוד

המלצות

מרכאות יעל פדר

ספר ילדים על נושא מאד חשוב.

גיא ותמר הם אח ואחות שנמצאים באותו גן.

גיא רואה את אחותו תמר ואת עמית חברתה הטובה יושבות יחדיו בפינה בחצר הגן ומדברות ביניהן בלחש. כשהוא מנסה לברר על מה הן מדברות, תמר עונה לו שזה סוד שלה ושל עמית והיא לא יכולה לגלות לו. גיא כועס, משתף את הגננת וזו מנהלת לילדי הגן מפגש בנושא סודות.

ורד הגננת מסבירה לילדים שלכולם יש סודות וזה בסדר ושולחת אותם הביתה עם משימה לחשוב אם יש סודות שאסור לשמור וחיבים לגלות אותם.

בבית גיא עדיין כועס על תמר ואימם מנסה לברר מה קרה. כשגיא משתף אותה בעובדה שלתמר יש סוד והיא מסרבת לגלות לו - אימם מושיבה אותם לשיחה ומשתפת אותם בשני סודות שקרו לה בילדותה: סוד טוב וסוד רע.

היא מסבירה להם שיש הבדל בין שני סוגי הסודות :

שסוד טוב אפשר לשמור בבטן ולא לגלות,

אבל סוד רע רצוי לשתף עם מישהו מבוגר, כזה שאנחנו סומכים עליו ויודעים שהוא יעזור לנו.

ואיך יודעים אם הסוד הוא טוב או רע?

את זה אפשר להרגיש בתוכנו.

סוד טוב גורם לנו לאושר, להרגשה טובה

וסוד רע גורם לנו לתחושות לא טובות, לעצב, פחד או כעס.

דרך הסיפור וההסבר על מהו סוד טוב לעומת רע הילדים מבינים שאם קורים להם דברים לא נעימים, כמו חבר בגן שמציק, או ילדים שמארגנים עליהם חרם ואף אחד לא משחק איתם, או אולי מישהו מבוגר שפונה אליהם והם מפחדים ממנו- אסור להם לשתוק ולשמור את זה בתוכם.

הם חייבים לפנות למבוגר שהם סומכים עליו, אח או אחות גדולים יותר, ההורים או אולי סבא וסבתא ולשתף אותם במצוקתם.

אף אחד לא צריך להסתובב עם סוד מעיק שיושב ומערבל את הבטן, כזה שבגללו הילד/ה מפוחדים, כועסים או בוכים.

הילדים צריכים לדעת שתמיד יש להם למי לפנות, תמיד יימצא מבוגר שיעזור להם.

הספר מנוקד, האיורים מינימליסטיים והמלל רב יותר דבר שהופך אותו מתאים לילדים בגילאי שבע ומעלה.

שורה תחתונה:

"סודות רעים- לא שומרים.

סודות רעים- רצים ומספרים!"

ספר מאד חשוב שמסביר את חשיבות השיתוף של דברים לא נעימים שקורים לילדים, סודות שגם אם הם הבטיחו ונשבעו לא לגלות, גם אם הבטיחו להם מתנות וממתקים תמורת שתיקה - חובה עליהם להפר את שתיקתם ולספר מייד למישהו מבוגר.

ממליצה מאד!

שרה רחמיאל, נוריתה

מרכאות יעל פדר

נושא הסוד אצל ילדים הוא נושא מורכב והספר הזה פותח אותו, מלמד ילדים את ההבדל בין סודות, סודות טובים וסודות רעים. ואת זה מגלים גיא ותמר, גיא נעלב שתמר לא משתפת אותו בסוד שיש לה עם עמית חברתה מהגן.

אמא של תמר וגיא משתפת אותם בסוד מעברה, סוד שהכריב לה, וכשהיא שמרה אותו בבטן הוא הכאיב לה יותר.

הרבה פעמים אנחנו שומרים סודות מתוך פחד שיכעסו עלינו, שלא יאמינו לנו ומתוך חשש שנענש או שאם נגלה אז ניפגע יותר.

הספר שמבדיל בין סודות רעים לסודות טובים ומתאר סיטואציות רגישות הוא ספר ילדים מקסים שלדעתי מתאים לילדים קצת יותר גדולים גם בגלל האיורים המינימליסטים וגם בגלל המלל אך בהחלט אפשר להנגיש אותו לילדים קטנים יותר.

ספר מיוחד שעוסק בנושא רגיש.

שניר פלג, נוריתה

מרכאות יעל פדר

" לכולנו יש סודות, סודות שאנחנו לא מגלים...מותר שיהיו לנו סודות, אבל האם יש סודות שאסור לשמור בלב וחייבים לספר?..." 
מהו מהותו של הסוד  והאם אנחנו מחוייבים   לשמור עליו בכל מחיר  – זהו הנושא המרכזי והחשוב מאין כמוהו בו עוסק ספר ילדים החדש שלפנינו , סוגיית הסוד הנצור אשר לא תמיד נהירה ולא בהכרח פטורה עבור  הקטנטנים שלנו...
תמר ועמית הן החברות הכי טובות בגן ולעיתים כך קורה שהן אוהבות לשבת ולהסתודד  ביניהן  מחוץ למעגל חברים אחרים...כך גם קרה יום אחד שגיא שהוא אחיה של תמר רצה להצטרף לבנות ולשמוע על מה הן מדברות. 
"זה סוד שלי ושל עמית"- ענתה תמר לאחיה כאשר באותו הרגע דבריה של אחותו פגעו בו מאוד, הוא נעלב עד עמקי נשמתו וגם לא הבין עד הסוף את פשר הסתרת הדברים מבן אותו הבית .
במקרה ובדיוק באותו הבוקר העלתה ורד הגננת  את סוגיית הסוד ומתי יש לשמור או לא לשמור עליו. הילדים קיבלו משימה לחקור את העניין ולחזור למחרת עם התשובות הנכונות מבחינתם...עבור גיא היתה זו רק הזדמנות פז להבין את פשר העניין , הוא חזר הביתה סגור ומהוסס , ואז כאשר אמו הבינה שמשהו מציק לבנה , היא גם הצליחה להוציא ממנו את סיבת העלבון שחש כאשר אחותו לא שיתפה אותו בסוד שלה. בהמשך גם תמר מצטרפת לשיחה ומביעה את מה שעל ליבה בקשר לסודות שיש לה עם חברותיה.
היה זה רק הרגע המכונן עבור האמא לפתוח את הנושא ולהסביר לילדיה שלכולם יש סודות , אבל יש סודות טובים ויש סודות רעים, כך שרק צריך ללמוד על ההבדל ביניהם...למעשה , לאמא יש המון דוגמאות מן החיים , כך למשל היא מספרת לילדיה על אותם הימים בהם עוד היתה ילדה קטנה  והייתה צריכה לשמור סוד מהוריה וסביה, היא גם מספרת על אותה חווייה קשה  של התעללות מצד ילד מכיתתה , איך היא קודם פחדה לספר על כך להוריה ולמוריה, ובסוף למזלה הרב הוריה היו קשובים לליבה ובהמשך גם ידעו לפנות לגורמים המוסמכים על מנת לפתור את הבעיה ולהרחיק ממנה את הילד הרע  שהציק לה...
למחרת בגן כל הילדים חזרו עם תשובות משלהם לגבי ההבדל בין הסודות הטובים לבין הסודות הרעים שהם  ללא ספק אותם הסודות  המעיקים , הכואבים והלוחצים על הלב ועל הבטן ושיש לספר עליהם  במהרה למבוגר האחראי שימצא לידם...
יש לי סוד- ספר מקסים ומלא הרגש,  ספר שהוא חשוב מאין כמוהו להפנמתם של הילדים הקטנים , ספר היודע ללמד אותם להבחין נכון בין המותר לאסור, בין מתי לשתוק לבין מתי להוציא מהבטן... ספר שכתיבתו הרהוטה וגם איוריו הנפלאים והמאירים עושים ומוסיפים לכלל חוויית הקריאה בו. 
כמובן שממליצה מכל הלב על הספר!

יהודית בגן, נוריתה

מרכאות יעל פדר

אין לי מספיק מילים כדי להלל את הספר ואת חשיבותו. אנסה לכתוב מדוע אני חושבת כך.

הסיפור נפתח באירוע בגן. תמר מגלה סוד לעמית חברתה הטובה. כשגיא רואה את ההתלחששויות ביניהן, הוא מבקש מתמר שתשתף עמו את סודה, אבל היא מסרבת. הוא ניגש לורד הגננת ומתלונן על כך. הגננת פותחת את הנושא מול ילדי הגן ושואלת את הילדים אילו סודות אפשר לשתף ואילו סודות לא? היא למעשה משאירה את השאלות פתוחות ושולחת את הילדים הביתה עם "שיעורי בית".

בבית, אמא משתפת את תמר וגיא על סודות שהיא שמרה כילדה. סוד טוב וסוד רע. מה היו הסודות? איך היא הרגישה כשהיא שמרה אותם? האם היה נכון לשמור אותם? וכשמחליטים לספר, למי נכון לפנות?...

הסופרת נוגעת בצורה עדינה, רגישה ומותאמת לילדים בנושא כל כך חשוב. שמירת סוד. היא נותנת דוגמאות הרלוונטיות לעולם הילדים, כאלו שילדים יבינו ויזדהו (ולא יכניסו בהם פחד) ומדגישה את החשיבות של שיתוף אדם מבוגר.

לצערי לא חסרים מקרים במציאות שלנו שאנו נחשפים אליהם. הטרדות מיניות, בריונות, התנהגות אלימה בקרב ילדים צעירים כאשר האלמנט החוזר הוא "זה סוד בינינו ואסור שיצא החוצה". חשוב חשוב שהילדים יכירו מהו סוד ומתי חיוני לשתף אותו וגם למי אנחנו מגלים.

הסופרת מתאימה את הסיפור לגובה העיניים של הילדים ולמציאות היומיומית ומדגישה את החלקים שלהם צריך לתת יותר את הדעת על ידי פירוט רחב ודוגמאות.

הספר מקסים. הסיפור נגיש, ברור והדרגתי עבור הקורא הצעיר (וגם עבור המבוגר שמדבר על הנושא) והאיורים נהדרים.

קראתי את הספר עבור בתי הצעירה בת ה-6. הספר הקל עלי לדבר איתה על הנושא הלא פשוט והרגיש הזה ואני מאמינה שהוא תרם בהשרשתו.

מומלץ בחום!

בתאל ריגל, נוריתה

מרכאות יעל פדר

כשהייתי ילדה קטנה, בכיתה ב' או ג' היה לי סוד ענקי, סוד שלא העזתי לספר לאף אחד, גם לא להורים שלי… עד שהוא הפך לכל כך גדול ומפחיד שהבטן פשוט כאבה לי כך שלא יכולתי ללכת לבית הספר, רק אז סיפרתי להורים שלי שהקשיבו, חיבקו וטיפלו בהכל.

רוצים לדעת מה הסוד שלי? ילד מכיתה גבוהה יותר איים עליי שירביץ לי, למה? אני לא ידעתי אבל אחרי בירור גילינו שהוא פשוט חיבב אותי.

הסוד הזה הכביד עליי כל כך עד פיתחתי סימפטומים פיזיים, כשפרקתי את אשר על ליבי והוריי טיפלו ב"סוד" הכאב חלף לו כלא היה.

כיום כאמא, אני משתדלת להיות קרובה לבניי כדי שירגישו בנוח לשתף אותי בטוב, ברע ובמכוער. זה לא תמיד קל וזה דורש ממני לא אחת ללמוד להיות אמא מעורבת ולא מתערבת, אמא מקשיבה, מכילה ולא שיפוטית. זה לא פשוט אבל נכון להיום זה מצליח לי.

כעת כשבניי בוגרים (הכל יחסי) קל לי להסביר להם מתי זה בסדר לשמור סוד ומתי לא, אבל איך מסבירים זאת כשהילדים צעירים יותר בגיל ובנפש?

פדר הצליחה להסביר ולענות על השאלה הזו בדיוק בספרה החדש, הנפלא והכל כך חשוב 'יש לי סוד'.

בספר תמר מספר סוד לחברתה עמית, "סוד כמוס לפרה ולסוס" ומסרבת לשתף בו את אחיה גיא. גיא מנגד נעלב ובוחר לספר זאת לגננת.

מנקודה זו מתחיל שיח פורה ומפרה בגובה עיניי הילדים על סודות טובים ועל סודות רעים, על סודות ששומרים ולא מגלים ועל סודות שחייבים לשתף ולספר ולמי מספרים גם כשמבטיחים?

בשיח הנוצר משתתפות שתי דמויות בוגרות (האם והגננת) עם ניסיון החיים שלהן, הידע שלהן על ההבדל בין טוב ורע והפחדים שלהן (זה אומנם לא מדובר, אבל אלו הפחדים של כולנו) ושלוש דמויות צעירות המעלות תהיות מזווית הראיה התמימה והחד ערכית שלהן.

אמם של תמר וגיא משתפת את השניים בשני סודות מילדותה; האחד סוד "טוב" ואילו השני סוד "רע" ובכל ממחישה להם את ההבדל בין השניים ואת החשיבות השיתוף כשהסוד הוא "רע".

היא מצליחה לקשר בין סוג הסוד לתחושה שהוא מייצר בגופנו; סוד "טוב" גורם לנו לחיוך, לאושר ולתחושה טובה בגוף אותו אנחנו יכולים לשמור ולא לגלות ואילו סוד "רע" גורם לנו לכאבי בטן, הוא מעציב אותנו, מדאיג אותנו ומכעיס אותנו (לא חייב שהכל יקרה יחד) אותו אנחנו חייבים לספר ולשתף מבוגר שאנחנו סומכים עליו.

הרעיון לקשור את סוג הסוד לתחושה בגוף היא מדהימה בעיניי ומאפשרת גם לילדים קטנים ללמוד את ההבדל בין סוד "טוב" וסוד "רע".

הדוגמאות המובאות בספר לסוגי הסודות, מגיעים מעולם הילדים ולכן מוכרים ומובנים להם.

והפתרונות המובאים כל כך פשוטים, כל כך נגישים וכל כך חשובים.

השפה עשירה, ברורה ובגובה עיניי הילדים. לפי דעתי מתאים לגילי ארבע עד שמונה.

האיורים מקסימים וצבעוניים ופשוט מציירים את העלילה.

רעיון נפלא כמתנה סוף שנה לילדים ו/או לגן.

ממליצה בחום!

נועה נוימן, נוריתה

מרכאות יעל פדר

לכולנו יש סודות שאנחנו לא מגלים. מותר שיהיו לנו סודות.

אבל האם יש סודות שאסור לשמור בלב וחייבים לספר?

כשאחותו של גיא, תמר, שומרת בפניו סוד שלה ושל חברתה. הוא מאוד נעלב ונפגע. האם מותר לנו שיהיו לנו סודות?

הגננת שלהם, ורד, הסבירה להם, שלכולנו יש סודות שאנחנו לא מגלים. מותר שיהיו לנו סודות.

אבל האם יש סודות שאסור לשמור בלב וחייבים לספר?

גיא ותמר לומדים שיש סודות טובים וסודות רעים. אפשר להרגיש בגוף אם זה סוד טוב או רע. אם הסוד גורם לתחושה טובה של שמחה וצחוק, הנאה ואהבה, זה סוד טוב. כמו למשל, מסיבת הפתעה לאבא 😊

אם הסוד גורם לנו לתחושה לא טובה ולא נעימה. אם הסוד גורם לנו לפחד, לעצב או כעס, או אפילו לכאב בגוף- סימן שזה סוד רע. וסוד רע חייבים לספר!

אפילו אם הבטחנו ואפילו אם נשבענו, אנחנו חייבים לספר. כי אם לא נספר איך יעזרו לנו?
כשיש לנו סוד רע, אנחנו זקוקים לעזרה. ולמי פונים?

חייבים לפנות למישהו מבוגר, לא מספיק לפנות לחבר מהגן או לאחים קטנים. צריך לפנות למישהו שסומכים עליו ומרגישים בנוח לספר לו. אפשר לפנות גם לאח או אחות גדולים.

ילדים- אם משהו עושה לנו משהו רע, ומאיים עלינו לא לגלו, בייחוד לא להורים שלנו, אנחנו בכל זאת צריכים לספר?

התשובה היא:כןןןןן

ספר זה הוא  ספר נהדר ללימוד והסבר על סודות וטבעם. מהו סוד טוב ומהו סוד רע, מה חייבים לספר ומה מומלץ לא. בימינו, חשוב כל כך, שהילדים יבינו, שיש סודות שהם רעים ופוגעניים, שידעו איך להתמודד ולמי לפנות לעזרה.

ממליצה בחום על הספר לקריאה עם ילדי גן מגיל טרום טרום חובה. ספר נפלא לקריאה ולדיון בבית ובגן.

מאחלת לכם ולילדכם קריאה מהנה!

קרין מילשטיין, סלונה

מרכאות יעל פדר

"יש לי סוד "הוא ספר חשוב אשר מטרתו ללמד ילדים מה ההבדל בן סוד טוב לסוד רע, והאם מותר או אפילו כדאי לשתף אותו עם מבוגר או לשמור עליו בבטן.

גיא נעלב מאחותו תמר אשר אינה משתפת אותו בסוד אותו היא חולקת עם חברתה. הוא מספר לגננת אשר מנצלת את הזדמנות ומנסה להסביר לילדים מהו סוד, ושולחת אותם הביתה עם משימת מחשבה, על סודות שאסור לשמור ושחייבים לגלות.

בבית משתף גיא גם את אימא אשר מספרת לו ולתמר על סודות מעברה, על סוד טוב וסוד רע. על ההבדל בניהם ומה כדאי לעשות בכל מקרה.

סוד טוב בדרך כלל גורם לנו להרגשה טובה ושמחה ואילו סוד רע גורם להרגשה גורם לנו להרגשה לא טובה ולא נעימה ואז כדאי לשתף מבוגר אשר יוכל לעזור לנו לפתור את הבעיה שהובילה לסוד.

ספר מיוחד וחשוב העוסק בנושא לא פשוט ומסביר בצורה ברורה ונעימה לילד על ההבדל בן סוג של סוד טוב לסוד רע, ועל הצורך לפרוק, לשתף ולא לשמור בבטן, במקרה של סוד רע.

הספר מתאים לילדים מסביבות גיל 5 ומעלה.

מומלץ.

שולה גולד, סוקרת

מרכאות יעל פדר

ספר מקסים וחשוב עם איורים צבעוניים מתוקים ומשעשעים.
הספר בא ללמד את הילדים על סודות שלא מגלים ועל סודות שחייבים לספר.
מותר שיהיו לילדים סודות אבל יש סודות שאסור לשמור בלב. סודות רעים כאלה יש לספר לגורם הנכון, למישהו מבוגר שאנחנו סומכים עליו כמו ההורים, הגננת, האחים, הסבים והסבתות, בכדי לקבל עזרה. 
בעזרת סיפור מתוק ומרגש, הילד לומד איך להבדיל בין שני סוגי הסודות, הטובים והרעים.
הכל התחיל בגן. גיא קרא לתמר והיא ענתה שהיא עסוקה ומה שהיא עושה זה סוד שלה ושל עמית.
גיא טען שאין סודות בחברה והלשין לגננת. הגננת הסבירה שמותר שיהיו סודות אבל יש סודות שחייבים לספר.
גיא סיפר לאמא שלו על מה שקרה בגן והיא שוחחה איתו על סודות מסוגים שונים. גם היא אמרה שיש סודות שאם שומרים עליהם, הם עלולים להכאיב. היא נתנה דוגמא מסוד שהיה לה כשהייתה קטנה וחששה לספר. 
אמא ואבא שלה ראו שהיא עצובה והסבירו לה שלהם היא צריכה לספר כי הם תמיד יאמינו לה ותמיד יאהבו אותה. היא גילתה להם את הסוד הרע ובעזרתם הכל בא על מקומו בשלום ובהצלחה.
גיא הבין את ההבדל בין שני סוגי הסודות ואז תכנן מסיבת הפתעה ליום הולדתו של אביו והבטיח לא לגלות כי הרגיש בבטן שזה סוד מהסוג הטוב.
ממליצה בחום!

כרמית בר גיל, נוריתה

מרכאות יעל פדר

סודות. מקום של הפתעות ונעימות מחממת, או מקום של אימה ופחד?
הנה ספר שעושה לילדים סדר בנושא המורכב הזה.
בעיות נפשיות רבות קורות בגלל סוד מוסתר שמזיק לילד ולילדה. הם אויימו, התבקשו והם אינם מגלים. לפעמים גם אחרי לחצים.
אז איך יודעים אם מותר לגלות?
לגלות או לא לגלות? כשאמרתי לנכדתי שתשמור את ההפתעה בסוד. היא ענתה: "אסור לשמור סודות מההורים!"
וזה כל כך נכון. היא כל כך צודקת.
אבל זהו נושא מורכב לילדים וגם למבוגרים.
אז איך יודעים?
תמר ועמית, שתי חברות הסתודדו וסיפרו סודות ולא רצו לגלות לגיא, אחיה של תמר.
גיא נעלב. הוא רץ לספר לגננת.

ורד הגננת העלתה את הנושא לדיון בגן.
ושאלה: "מה זה סוד?"
"זה משהו ששומרים בבטן ולא מגלים לאף אחד" אמרה אלה.
וגיא אמר שסוד בחברה זה מעליב.
באמצעות הסיפור על הדיון בגן ואחר כך בבית, מפתחת המחברת, יעל פדר, את הנושא החשוב הזה ומסבירה:
מה זה סוד רע?
מה זה סוד טוב?
למי חייבים לגלות סודות?
והאם כל סוד חייבים לגלות?
ומה אם הבטיחו שלא יספרו?
בבית סיפרו תמר וגיא לאמם על הדיון בנושא הסוד ושאלו אותה אם גם היא הסתירה סודות.
אמא סיפרה סיפור משעשע על סוד שהסתירה פעם וכך נמשך הדיון החינוכי והחשוב והמורכב מאוד הזה.
כי מה "ששומרים בבטן ולא מגלים לאף אחד" כולנו יודעים שזה יכול היות מסוכן. השמירה והמעשה המוסתר.

מומלץ!

ציפורה בראבי, סלונה

מרכאות יעל פדר

לכל אחד מאתנו יש סוד. יש סודות קטנים ויש סודות גדולים. יש סודות חשובים וכאלה שהם חסרי חשיבות לאחרים מלבדנו. יעל פדר היא סופרת נפלאה שכותבת לילדים על דברים חשובים מאד, והכל באופן שיתאים לגילם ולהבנה המתפתחת שלהם. הספר הראשון שלה שהקראתי לזואי הסביר לה שגופה הוא ברשותה, והשני "ילדים באים באהבה", שאף סקרתי לא כל כך מזמן, לימד אותה על סוגים שונים של משפחות. הספר הזה הוא בין החשובים ביותר שהקראתי לה עד היום. לא כל כך מזמן התחלתי לשים לב שהיא וחברות שלה משתמשות במילה סוד, ולוחשות באוזן האחת של השנייה. כשאני שואלת אותה על מה הן דיברו היא אומרת: סודות אסור לגלות!

הספר הזה הגיע בעיתוי מושלם והתחלנו לדבר היא ואני על סוגים שונים של סודות. כאלה שאפשר להמשיך ולשמור אותם ואחרים שאותם חייבים לגלות.

גיא ותמר הם שני אחים חמודים. הסיפור מתחיל שתמר לא רוצה לשתף את גיא בסוד שלה ושל חברתה עמית. גיא נעלב ומספר לגננת שלהם והגננת מסבירה להם שיש כל מיני סוגים של סודות. סודות שמותר לשמור בלב וסודות שחייבים לספר. כשגיא ותמר חוזרים הביתה מן הגן הם ממשיכים את השיח המעניין הזה עם אימא. אימא חולקת איתם את הסוד שלה, מקרה לא נעים שקרה לה כשהייתה קטנה. היא שמרה את המקרה הזה בסוד, אבל זה היה סוד מהסוג שצריך לגלות ולספר. בסופו של דבר, אחרי שאימא סיפרה את הסוד היא הרגישה הרבה יותר טוב, וההורים שלה, הסבים של גיא ותמר, טיפלו באותו הסוד והמקרה הלא נעים טופל ולא חזר. אימא מסבירה לגיא ולתמר כמה חשוב לספר את הסודות מהסוג הזה, שגורמים לנו להרגשה לא נעימה, והם מבינים את ההבדל וגם את העובדה שאימא תמיד תהיה לצידם, לא תשפוט אותם ולא תכעס עליהם אחרי שיספרו את הסוד.

פסק הדין:

"יש לי סוד" הוא ספר חשוב וחובה בכל בית החל מגיל 4-5. כשהייתי קטנה, ההורים שלי  לא כל כך ידעו איך לדבר אתנו על דברים שחייבים לגלות. כתוצאה מכך הרבה סודות נשמרו בבטן וחבל. ניסיתי ללמד את זואי איך להבחין בין סוגי הסודות, אילו סודות היא צריכה לספר לי ואיזה לא. היא הצליחה, באמצעות הספר הנפלא הזה, להבין שאם סוד גורם לך להרגשה טובה וחמימה זהו סוד שהיא לא חייבת לספר, ואילו סוד שגורם לה להרגשה לא טובה, סוד שמדאיג אותה, מעציב אותה וגורם לה לתחושות לא נעימות בבטן - אותו היא צריכה לספר לי ולחלוק איתי. ואם לא איתי, אז עם מבוגר אחר שהיא סומכת עליו. אבל עדיף איתי 😉 זואי ואני קרובות מאד ואני רוצה לשמור על היחסים שלנו באופן כזה שהיא תרגיש בנוח לספר לי הכל. הספר הוא פשוט וואו אחד גדול בכל המובנים ואני כל כך שמחה שהוא נכתב. ללא ספק ארצה להקריא לזואי כל ספר שיעל פדר תכתוב.

נועה הלצר / ספר פתוח (פייסבוק)