top of page

ספר: "נזהרים מזרים"

גַּיְא וְתָמָר חוֹזְרִים מֵהַגַּן וּפוֹגְשִׁים בַּדֶּרֶךְ כַּמָּה אֲנָשִׁים, חֶלְקָם מֻכָּרִים וְחֶלְקָם זָרִים: אִמָּא שֶׁל מִיכַל מֵהַגַּן, מוֹכֵר הַגְּלִידָה, אֱיָל הַשָּׁכֵן, אֵלִי הַשּׁוֹמֵר בַּגַּן, הָאִשָּׁה בְּגַן הַמִּשְׂחָקִים וְהַשָּׁלִיחַ שֶׁמֵּבִיא חֲבִילָה הַבַּיְתָה. 

גַּיְא וְתָמָר יוֹדְעִים שֶׁאָסוּר לָלֶכֶת עִם אָדָם זָר בְּלִי רְשׁוּת שֶׁל הַהוֹרִים, אֲבָל אִם הוּא מִישֶׁהוּ מֻכָּר?

וְאִם הוּא זָר אֲבָל נֶחְמָד אוֹ זָקוּק לְעֶזְרָה?

הַאִם אֶפְשָׁר לְזַהוֹת מִי אִישׁ רַע וּמִי אִישׁ טוֹב? 

אֵיךְ נִזְהָרִים? וּלְמִי פּוֹנִים אִם אֲנַחְנוּ זְקוּקִים לְעֶזְרָה?

 

יָעֵל פֵדֶר הִיא עוֹבֶדֶת סוֹצְיָאלִית הַמְּפַתַּחַת וּמַעֲבִירָה תָּכְנִיּוֹת חִנּוּכִיּוֹת לְהוֹרִים וְלִילָדִים.
בַּעֲלַת הַתֵּאַטְרוֹן וְהָאֲתָר "הַחֲבֵרִים שֶׁל יָעֵל" וּמְחַבֶּרֶת רַב-הַמֶּכֶר "הַגּוּף שֶׁלִּי הוּא רַק שֶׁלִּי".

נזהרים מזרים

המלצות

מרכאות יעל פדר

זה לא סוד שאני מאוד מאוד אוהבת את ספריה של יעל פדר.

זה התחיל ב- 'הגוף שלי הוא רק שלי', המשיך ב-'ילדים באים מאהבה' ו'יש לי סוד', ועכשיו יצא הספר החשוב לא פחות - נזהרים מזרים.

יעל פדר ידועה בהעברת מסרים בצורה כל כך נגישה לילדים, מדברת בגובה העיניים ומבהירה את החשיבות של הנושאים הכה רגישים שכולנו חוששים להתמודד עימם, בפרט כשמדובר בילדים צעירים.

והפעם, נזהרים מזרים כאמור.

האם אנחנו מחבקים ומנשקים כל אחד שאנחנו פוגשים? האם מותר לנו לקחת ממתקים מאנשים שאנחנו לא מכירים או ללכת איתם? למי מותר לנו לפתוח את הדלת, וממי עלינו להיזהר?

שאלות אלו חרבות נוספות מקבלות מענה כל כך רגיש בספר המופלא הזה, תוך מתן דוגמאות והסברים על אנשים טובים ורעים, על אנשים זרים בכלל, על אנשים שאנחנו מכירים אבל הם לא חברים שלנו.

בכתיבה רגישה ומחוננת ממש מתארת פדר שלל סיטואציות, בהן על הילד שלנו לנקוט משנה זהירות.

היא מסבירה את הדברים שברורים לכולנו כמבוגרים, אך דורשים הבהרה אצל ילדינו הצעירים.

בכל ספר אני מתפעלת מחדש מאופן הכתיבה ומהרגישות הרבה של הסופרת.

עידו ואני ערכנו דיון מקיף על מה מותר ומה אסור, ממי צריך להיזהר וכיצד עושים זאת.

תודה יעל על ספר מופתי נוסף.

מחכה כבר לנושא הבא שתבחרי לכתוב עליו.

קריאת חובה לכל הורה באשר הוא!

מירה רוזנפלד

מרכאות יעל פדר

"נזהרים מזרים" מאת יעל פדר הינו ספר חשוב המלמד ילדים כללי התנהגות במפגש עם אנשים זרים ואיך לנהוג בתרחישים לא מוכרים בצורה ברורה ובגובה העיניים של הילד.

ילדים יודעים שאסור לקחת ממתקים לזרים, אסור להיכנס למכוניות זרות או ללכת עם זרים, אך האם הם יודעים מיהו זר?  האם השומר, השכן בבניין, או האמא של החבר הם זרים? למי מותר לגשת וממי צריך להיזהר? ספר זה בא לחדד נקודות אלה בדיוק.

אמם של גיא ותמר באה להחזיר אותם מהגן ומנצלת את ההליכה הביתה כדי להנחיל להם כללי בטיחות בסיסים. תמר מחבקת את כל מי שהיא פוגשת והאם מסבירה לה בנועם שכך לא נוהגים. היא מלמדת את תמר גבולות (לא לחבק כל אדם שהיא פוגשת), מסבירה לגיא שגופו ברשותו (לא לתת לחבקו בניגוד לרצונו) ומסבירה שאין ללכת עם אדם זר (או אפילו מוכר) ללא אישור. היא מוסיפה שבמקרה שהלכו לאיבוד, יש לגשת רק לאמא עם ילדים קטנים.

בניגוד לתוכניות טלויזיה בהן ברורים ההבדלים בין רעים וטובים (הרעים בדרך כלל לובשים בגדים כהים, הבעת פניהם רעה וצחוקם מרושע), בחיים האמיתים אין זה כך. כשתמר אומרת לאביה שתדע לזהות אדם רע לפי מראהו, אביה מעמידה על טעותה ומסביר לה שמראה יכול להטעות. כשתמר אומרת שהיא פוחדת, הוא מפיג את חששותיה  ומציין שרוב האנשים טובים. עדיין, מכיוון שמראה חיצוני לא משקף, יש להיזהר מזרים בבחינת כבדו וחשדהו.

זהו ספר חינוכי וחשוב העוסק בנושא חשוב: בטיחות הילד! הספר מלמד את הילד איך להיזהר ולשמור על עצמו מבלי להלחיצו ולהציפו בפחדים. אומנם הספר קצת דידקטי, אך זה נושא חשוב שהילד צריך להפנים כדי להיות בטוח. עדיף שהילד יהיה מודע לסכנות האורבות לו כדי שיוכל להישמר מפניהן. מומלץ!

קרולין זרעוני

מרכאות יעל פדר

ראשית, חם לי בלב לקרוא פעמים מספר את תיאורם: "כך הלכנו יחד – אני, גיא ותמר – יד אחת גדולה ושתי ידיים קטנות, אמא וילדיה". תמר היא ממש חיבוקי וכשפוגשים בדרך אמא של אחת מחברותיה  וזאת ההזדמנות ל"אנחנו לא מחבקים כל אחד ..... רק מישהו שאנחנו ממש מכירים ואוהבים". כך גם לומדים הילדים רק לברך לשלום את מוכר הגלידה או את שומר הגן ולא לקחת ממתק מזרים גם אם הוא אישה נחמדה למראה. 
עוד ועוד מצבים בדרך, מוסברים היטב ובעדינות ומאפשרים לשנן ולתרגל מה כבר שמעו ואולי הבינו. וכמובן לא לפתח דלת לזרים ועוד והסים המשמעותי ביותר: "אנחנו תמיד פה בשבילכם לענות על כל שאלה ולפתור כל בעיה".
חשוב ביותר הנושא, הספר, על איוריו היפים ושפתו המחבקת, מאפשר לא רק להתייחס למצבים שהופיעו בו אלא ללמוד מהם גם למצבים נוספים. 
מקסים הספר, מלמד גם זהירות וגם תקשורת הורים-ילדים. ממליצה עליו מאוד, עליו ועל קודמיו.

אהובה אוברשטיין

מרכאות יעל פדר

ספר נהדר שיכול לסייע לדון עם הילדים בנושא. כאשר המטרה היא לא להפחיד את הילדים ולהסביר להם שאנשים ברובם טובים, אך צריך להיזהר מאלו שלא ושקשה לדעת מי בהכרח הוא הרע, כי הרע יכול להיות גם במעטה של אדם שנראה טוב ונחמד. הספר מלווה

באיורים מקסימים ויכול לשמש מצע נהדר לעיסוק ולדיון על הנושא עם הילדים, שיכולים אפילו להציע סיטואציות נוספות הקרובות לעולמם.

עפרונית - הסקירה של פרידה נובו

מרכאות יעל פדר

"נזהרים מזרים" הוא ספר מלמד עם מסר חשוב שהילדים שלנו יכירו. הוא מתאים בעיניי לילדים גדולים יותר (חמש ומעלה). כשקראתי אותו לביתי היא התחילה לשאול אותו שאלות וכך נולד בינינו שיח רחב על הנושא. פדר כתבה ספר מפורט בשפה פשוטה המותאמת לילדים. גם האיורים המלווים את הספר מתאימים לתוכן.


ספריה של פדר הם חינוכיים ודידקטיים אבל עושים זאת בחן ובפשטות כך שהילד לא מרגיש שנוזפים בו או פוקדים עליו משהו אלא שמסבירים לו בגובה העיניים. בעיניי, מדובר בספר חובה בכל בית.

רחל ביו

bottom of page